İnsanlarla kolay iletişim kurmak

AHMET VELİ OLGUNDENİZ

Derler ki, bir İngilizi sinir etmek istersen yanına git, sanki 40 yıllık dostunmuş gibi muhabbet et, samimi olmaya çalış. Yok eğer bir Amerikalıyı sinir etmek istiyorsan, yanında öylece put gibi dur. Tek kelime etme.
Mesela Amerika Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretini hatırlayın. Ne kadar içten samimiydi değil mi? Bir anda Irak'ta dökülen kanları, Afganistan ve Ortadoğu'yu unutuverdik. Karizmasıyla bizleri büyüledi. Sanki her yaz tatilini Türkiye'de geçiriyormuş gibi geldi ülkemize. Kimi görse tokalaştı, sohbet etti, ilgi odağı oldu ve gitti.
Beden dilini kullanışına ve seçtiği sözcüklere bakarsanız, Obama'nın iletişim becerileri konusunda ciddi ciddi çalıştırıldığını anlarsınız.
Kendim biraz çekingen ve asık suratlı bir yapıya sahip olduğumdan, Obama gibi tiplere haset etmişimdir uzun yıllar.
Yani yabancı bir topluma girdiğinde insanlarla hemen kaynaşan, sohbet eden, kendini sevdiren ve ilgi odağı olan insanların doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olduklarını düşündüm yıllarca. Oysa şimdilerde bunların yetenek değil, herkeste bulunan geliştirilebilen beceriler olduğunu yeni yeni anlıyorum.
Son bir yılda kişisel iletişim becerilerimi oldukça geliştirdiğimi söyleyebilirim. Peki bunu nasıl mı başardım, işte size birkaç ipucu...
1- Kılık kıyafete dikkat: Armani veya Gucci olması şart değil ancak düzgün uygun kıyafet kullanmak gerekir. İnsan iyi giyindiği zaman kendine olan güveni artar. Bu konuşmalarınıza ve beden dilinize yansır.
2- Bilgi sahibi olun: Katılacağınız toplantı, kokteyl veya diğer okazyonlar için hazırlıklı olun. İnşaat sektörüyle ilgili bir etkinliğe gidiyorsanız sektörün durumu ve sıkıntıları hakkında birkaç habere göz atın. Ev sahibinizi tanıyın. Obama'nın TBMM'deki konuşmasında Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur'dan bahsetmesini hatırlayın.
3- Saygılı ol: Başkalarının düşünce ve duygularına karşı toleranslı olun. Aynı fikirde olmasanız bile karşınızdakinin düşüncesini sonuna kadar ifade etmesine müsade edin. İnsanlar dikkatli bir şekilde dinlendiklerini gördüklerinde kendilerini önemli hissederler.
4- Göz teması kurun: Karşınızdaki insana onunla ilgilendiğinizi göstermenin en kısa yoludur. Kadınların erkeklere oranla daha fazla göz teması kurduğu söylenir. Siz de bunu daha sık yapmaya çalışın.
5- Benzerlik kurun: Muhatabınızın davranışları, mimikleri, el kol hareketleri, yüz ifadeleri, postürü ve sesinini tonu gibi özelliklerini siz de yapmaya çalışın. Mesela size doğru eğilerek konuşuyorsa siz de ona doğru yavaşça eğilebilirsiniz. Kısık sesle konuşuyorsa siz de kısık sesle konuşun gibi... Tabi iyiden iyiye de taklit etmeye kalkmayın bu onunla alay ediyormuşsunuz gibi bir durum yaratabilir
6- Pozitif tutumunuz olsun: Kelimeleriniz sesinizin tonu, ve hareketleriniz birbiriyle uyumlu olmalı. Karşınızdakiyle ortak noktalar bulmaya çalışın. Hemşehrilik, takımdaşlık gibi...
7- Herzaman açık uçlu sorular sorun: Bu karşınızdakine yorum yapma ve uzun uzun konuşma fırsatı verir. Bu arada siz de ortak nokta bulmaya çalışırsınız.
İnsanlarla tanışmak ve onlarla ilişki kurmak sanıldığı kadar zor değil. Bolca pratik yapmak ve saydığım noktalara dikkat etmek gerek.
Kolay gelsin...

  
4114 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret187462