2013'de ihtiyacınız olacak yetkinlikler

AHMET VELİ OLGUNDENİZ

Değişen dünya çalışanların yeni yeni yetkinliklere sahip olması zorunlu kılıyor. The Wall Street Journal'dan

Ruth Mantell son yazısında konuyla ilgili bir takım tespitlerde bulunmuş.

Bunlara geçmeden önce yetkinlik lafı üzerine bir kaç söz seyleyelim. Yetkinlik deyince kastetdiğimiz şey bir kişinin gerçek anlamda performanısını ortaya koyabilmesi ve iş sonuçlarına katkının ortaya çıkabilmesi için göstermesi beklenen yetenek ve davranışlardır.

Farklı pozisyonlar için farklı yetkinlikler istenebilir. Örneğin yönetici pozisyonları için adaylarda liderlik davranışları aranırken bir depo memuru için aynı yetkinlik aranmayabilir.

Gelelim Mantell'in tespitlerine. Mantell, "Hangi pozisyonda olursa olsun çalışanların mutlaka kendilerini açıkça ifade edebilir ve anlayabilir olması gerekiyor. Karşınızdaki insanın algılarına güvenmeyi bir kenara bırakmak gerek. İyi bir artikülasyonla beraber kısa, açık ve net ifadeler seçilmeli" diyor.

Yani 2013'te iletişim becerileri daha da önem kazanacak. Ancak benim bu noktada bazı ilavelerim var. Günümüzde iletişimin temposu, şekli ve içeriği de hızla değişiyor. Ortalama bir internet kullanıcısının enter tuşuna bastıktan sonra bekleme süresi en fazla 5 saniye. Bilgi teknolojilerindeki değişim insanların sabır eşiklerini oldukça düşürdü. İnsanlar isteklerinin hemen olmasını istiyor. Eğer olmuyorsa hemen diğer seçeneklere atlıyor.

Eskiden seminerlerde konuşmacı istediği kadar konuşabilirdi oysa şimdi konuşma süreleri 20 dakikayla sınırlandırılıyor. Dolayısıyla günümüzde çalışanlar meramlarınızı kısa sürede hızlı bir tempoda, içeriği de kompakt bir hale getirerek sunmalı.

KİŞİSEL MARKALAR

Öte yandan gelecekte sosyal medyayı çok iyi anlayıp orada kendini doğru düzgün ifade edebilme becerisi önem kazanacak. Çünkü artık şirketler sosyal medyada iyi bir görünüme sahip olan kişilere daha fazla kredi veriyor.

Kısacası facebook, twitter ve linkedin'de kendinizi düzgün bir şekilde ifade edebilme becerisi kazanmanız gerek.

ESNEKLİK

İşverenin değişen ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde cevap verebiliyor olmanız önem kazancak. Yani bu yılki çalışma sisteminiz ve konforunuz önümüzdeki yıl kalmayabilir. Dolayısıyla esnek olmanız ve yeni beceriler edinme, eğitim alma gibi konulara açık olmanız gerekecek.

Şirket değişen tüketici taleplerini göz önüne alarak makina parkuruna yeni bir cihaz kattığında onu öğrenmek için ne kadar istekli olacaksınız?

VERİMLİLİK KONTROLÜ

Mantell'in yazısına göre Amerika'da şirket yöneticileri çalışanların verimlilik artış oranlarının önümüzdeki yıl en az yüzde 20 olmasını bekliyormuş? (kyn.Corporate Executive Board, an Arlington)

Bizde çalışanların verimliliğindeki artış ne ölçüde takip ediliyor bilemiyorum. Çünkü bu konuda elimizde bir data yok. Ancak çalışanlar yukarıdan bir zorlama gelmeden önce kendi verimliliklerini ölçüp bu seviyeyi nasıl daha yukarı çekebileceklerini planlayabilir.

Yani kişi kendi verimliliği ve şirkete olan katkılarını kendi ölçüp takip etme becerisi göstermeli.

Değişen yetkinliklerle ilgili bu hafta benden bu kadar... Sevgiyle kalın

  
2013 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret180788