Percy Ross'dan hayat dersleri
AHMET VELİ OLGUNDENİZ
Üniversite yıllarımda Percy Ross'un bir kitabını okumuştum, "Ask For Moon and Get It". Geçtiğimiz akşam tozlu rafları karıştırırken kitaba tekrar rastladım. "İstemesini bildikten sonra her şeyi elde edebilirsin" fikrini işleyen kitap sanıyorum Türkçe'ye çevrilmedi. 

Percy Ross (pörsi roz), aslında bir yazar değil, Amerikalı bir dolar milyoneri. Amerikalılar ona bir isim takmış, Yahudi Santa Claus... Büyük bir servet kazandıktan sonra bir gazetede köşe yazmaya başlayan Ross, kendini hayır işlerine adamış, ihtiyacı olanlara uzun yıllar büyük paralar dağıtmış.
Bizim Güzin Abla'nın Amerikan versiyonu diyebiliriz. Ancak bir farkla, Ross, akıl vermekle kalmıyor para da dağıtıyormuş. İşte Ross'un gazetedeki sütununa yansıyan bazı talepler ve verdiği cevaplar:

MUTLU BİR YUVA

Sayın Percy Ross: Ben genç ve dul bir bayanım. Güzel bir kızım var. Benim sorunum, sevgilimin kızımızın ondan olduğunu kabul etmemesi. Bunu ispat edebilmem için kan ve DNA testleri yaptırmam gerekiyor. Bunlar da 950 dolar tutuyor, oysa benim bu kadar param yok. Bana yardım eder misiniz? Eğer bu iyiliği yaparsanız kızım bir babaya kavuşmuş olacak ve mutlu bir aile olacağız. Ne olur yardım edin!
Yanıt: Eğer basit bir klinik testin, bir adamı babaya dönüştüreceğine ve mutlu bir aile olacağınıza inanıyorsan psikolojik yardıma ihtiyacın var demektir. Kusura bakma cevabım "hayır".
Sayın Percy Ross: Biz beş kardeşiz ancak yaşlı anne ve babama bakmak bana düştü. Evlenmedim, onların bakımıyla ilgileniyorum. Ancak aldığım maaşın önemli bir kısmını onları hastaneye götürüp getirmeye harcıyorum. Eğer külüstür de olsa bir arabam olursa masraflarım oldukça azalacak. 4 bin dolara ucuz bir araba buldum ancak benim birikmiş bin dolarım var, kalan miktarı bana borç olarak verebilir misiniz?
Yanıt: Geriye 3 bin dolar kalıyor. Kendimi kardeşin yerine koyuyor ve payıma düşen 500 doları mektubunda belirttiğin adrese gönderiyorum. Kalanı için de diğer kardeşlerle konuşmaya ne dersin?

BİSİKLET LAZIM

Sayın Percy Ross: Ben henüz 12 yaşındayım. Anne ve babam çalıştıkları halde geçim sıkıntısı çekiyoruz ve bu yüzden evimizde kavga eksik olmuyor. Düşündüm ki sabahları erken kalkar gazete dağıtırsam günde 2 dolar kazabileceğim. Ayrıca akşamları da köşedeki marketin siparişlerine dağıtırsam günde 5 dolar kazanırım. Hesaplarıma göre ayda 200 doların üzerinde kazanmam mümkün ancak bu dağıtım işlerine yapabilmem için iyi bir bisiklete ihtiyacım var. 40 dolara ikinci el bir bisiklet buldum ancak kumbaramdan 7 dolar çıktı. Kalan miktarı bana borç olarak verirseniz kazanır kazanmaz geri öderim. Ne dersiniz?
Yanıt: Kargo şirketi sana yarın "son model bir bisiklet" teslim edecek. Bana yazmaya devam et ve işlerin nasıl gittiği hakkında bilgi ver.
İstemesini bilmek önemli bir meziyettir. Siz de yardıma ihtiyaç duyduğunuzda kimden ve nasıl talepte bulunduğunuzu bir gözden geçirin. Aldığınız yanıtlar sürekli "hayır" oluyorsa belki de bu konuda kendinizi geliştirmelisiniz.
İyilikle kalın...
  
1898 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret187463