Çalışanlar yarattığı katma değeri sorgulamalı

Dünya hızla değişiyor. Gelişen teknoloji, ağırlaşan rekabet koşulları işgücünün de artık çok daha yetkin olmasını kaçınılmaz kılıyor. Yurtdışı piyasaları bilen farklı şirketlerin iş yapış teknikleri hakkında tecrübe sahibi, yabancı dil bilen ve sürekli gelişmeleri takip edip kendini yenileyen insanlara ihtiyacı var.
Firmanız zaman içerisinde dış etkilere paralel olarak gelişiyor yeni atılımlar yapıyorsa varolan işgücünüz de buna paralel olarak gelişmeli. Yeni işe alacağınız elemanların beceri ve yeteneklerini sorgularken bir yandan da varolan elemanlarınızın zaman içerisinde kendini nasıl geliştirdiğini de takip etmek zorundasınız. Rekabet ortamı değişime ayak direyen ve ağır hareket eden firmaları affetmiyor çünkü.
YENİDEN DEĞERLENDİRME
İngiltere'de eğitim görmekte olan bir arkadaşım ilginç bir olay anlattı. Londra'da bir şirket; bünyesinde on yıldan fazla çalışan elemanlarından birer özgeçmiş istemiş. Üzerinde isimlerin olmadığı özgeçmişler insan kaynakları danışmanları tarafından incelenmiş. Ortaya çıkan sonuç ilginç. Adaylardan hiç birisi yeniden işe alınacak düzeyde bulunmamış.
Batıda şirket yöneticileri eleman alma işini "kiralama" olarak düşünürler. Bunun için de "hire" kelimesi kullanılır genellikle. Yani bir firma, boş bir pozisyon için "en ideal işgücünü" bir süreliğine kiralar. Daha iyisini bulana kadar... Bizim ülkemizde ise "işgücü kiralama" olayı Katolik nikahına benziyor. İnsanlarımız bir işe girdiklerinde orada çok uzun yıllar çalışabileceklerini düşünüyorlar.
Oysa günümüzün koşullarında çalışanlar kendi iş kollarıyla ilgili olarak sürekli gelişim içinde olmalı ve firma için yarattıkları katma değeri gözönünde bulundurmalıdır.
KENDİNİZİ KONTROL EDİN
Mesela kendinize şu soruları hiç sordunuz mu: "Geçtiğimiz yıl firmam için verimli miydim?, Nasıl bir katma değer yarattım?, Bu yıl daha farklı ve daha verimli olmak için neler yapabilirim?, Bunu başarabilmek için almam gereken eğitimler veya kazanmam gereken yeni beceriler var mı?, İş gördüğüm alanla ilgili olarak ülkemizde ve dünyada yeni gelişmeler var mı?"
Mesleki beceriyi artırıcı eğitimlerin yanında kişisel gelişiminizi de sağlayacak eğitimleri de alabilirsiniz.
Sayıları hızla artan özel eğitim firmaları, çalışan kesime yönelik yeni yeni projeler geliştiriyor eğitimler düzenliyorlar. Yönetim, satış ve iletişim becerilerini artıracak pek çok eğitimden faydalanabilirsiniz.
İyilikle kalın...

 

  
2091 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret187430