Kadınlara özel beden dili sırları

AHMET VELİ OLGUNDENİZ 

Bir grup öğrenciyle beden dili ve yalan analizi üzerine sohbet ediyorduk. İçlerinden zıpır bir genç kız söz aldı, "Peki hocam, kadınlar erkeklerin kendilerinden hoşlandığını nasıl anlar?" diye sordu. Arkadaşları gülüştü. Bu sorunun konu dışında olduğunu söyleyip geçiştirmiştim ama içime de dert oldu.

Bir erkek bir kadından hoşlandığında mutlaka bunu belli eder. Bunun pek çok işareti vardır ancak en güçlüsü beden dilidir. Beden dili bedenin hareketleridir ve iki türlüdür; isteyerek yaptıklarımız ve istemdışı yaptıklarımız. İstemdışı hareketlerimiz, (refleksler ve kendiliğinden, farkına varmadan yaptıklarımız) bilinçaltımız ve duygularımız tarafından yönlendirilir. Beden dilini okumayı bilen birisini kimse atlatamaz. Beden hareketlerini kontrol edebilmek için duyguları kontrol etmek gerekir.

Bu girişten sonra gelelim esas konuya. Bir erkek sizden hoşlanıyorsa bunu gizlemesi mümkün değildir. İşte size üç temel ipucu... Umarım işinize yarar.

1- Yüzüne bak!

Yüz, insan bedeninin en önemli parçasıdır. Duyguların en açık şekilde ortaya konduğu bölgedir. Eğer konuşurken direkt olarak yüzünüze bakıyorsa bu, erkeğin ne istediğini bildiğini, kendine güvendiğini gösterir ve kur yapmaya hazırdır. Direkt olarak yüzünüze bakmıyor, bakışlarını kaçırıyorsa bu, birkaç şekilde yorumlanabilir. Biraz sinirli, utangaç ve kendine güveni yoktur veya sözlerinden içten değildir. Göz teması kurmamak genelde yalan söylendiğinin işaretidir, özellikle yüzün tamamı başka yöne çevriliyse.

Eğer bir adam sizden hoşlanıyor ve ilgileniyorsa, konuşurken vücudu ve yüzü tam olarak size dönük olur. Kendine güvenen bir tipse, direkt göz teması kurar ve siz konuşurken ağız hareketlerinizi takip eder. Sizden hoşlanıyor ancak kendine güveni yoksa, yine vücudu tam olarak size dönük ancak gözlerini kaçırıyor olabilir. Bu kişi nasıl başlayacağını bilememektedir.

Bir de karşınızdaki insanın göz bebeklerini gözlemleyin. İnsanların göz bebekleri sevinçlerinde, mutluluklarında veya hoşlandıkları bir durumda normalin dört katı kadar büyüyebilir. Sizden hoşlandığını düşündüğünüz kişinin göz bebekleri sizinle konuşurken büyüyecektir. İnsanlar karşı cinsi cezbetme çabasına girdiklerinde gözbebekleri daima büyür. Hindistan'da hayat kadınlarının erkekleri cezbetmek için gözlerine dulavratotu sürdüklerini biliyor muydunuz?. Bunun amacı, gözbebeklerini büyütmek ve erkeği cezbetmektir.

2) Ellere dikkat

Bazen erkeklerin yüzü son derece ifadesiz olabilir. Yani "poker face" dedikleri türden. Böyle bir durumda ellere dikkat etmek gerekir. Muhatabınızın parmakları bir yere vuruyor olması sıkıldığını, konuşurken yüzüne ve özellikle de burnuna dokunuyorsa yalan söylediğini, çenesiyle oynuyorsa bir karar vermek üzere olduğunu, üstü başıyla ilgileniyorsa bir rahatsızlık duyduğunu düşünebilirsiniz.

Muhatabınızın duruşu, en önemli işaretlerden bir tanesidir. İki elini bel kısmına dayayarak karşınızda duruyorsa, size karşı üstünlük duyduğunu, omuzları düşük ve bedenini küçültüyorsa size karşı çekingen ve güvensiz olduğunu düşünebilirsiniz.

Karşınızdaki kişinin size karşı ilgili olduğunu anlamanın en önemli işareti ise size doğru eğilmesidir. Sizinle konuşurken size doğru eğilmesi, yakınlık ve samimiyet kurma çabasıdır.

Bütün bu söylediklerim size bir fikir verecektir sanıyorum. Ancak şu unutulmamalı ki, bir insanın beden dilini değerlendirirken tek tek değil tüm unsurlar bir arada ele alınmalı.

 

İyilikle kalın..

  
7558 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret187462