Frenemies...
AHMET VELİ OLGUNDENİZ
Eskiden, iş dünyası çok daha basitti. İş arkadaşlarıyla bugünkü kadar içli dışlı olmak zorunda kalmıyordunuz. Sistem basit bir şekilde işler, herkes kendi dünyasında mutlu olabilirdi. 

Zaman değişti artık. Bilgi teknolojilerindeki gelişme internet, iletişimin baş döndürücü bir şekilde gelişmesi tüketicinin taleplerini çeşitlendirdi. İş dünyası bu yeni ve çok daha fazla sofistike talepleri karşılayabilmek için çalışanların beden güçlerinden ziyade beyinlerine, becerilerine ve birlikte çalışabilme yeteneklerine ihtiyaç duyuyor. Modern iş dünyası eskiden olduğu gibi "one man show"a yani yıldız oyunculara değil yıldız takımlara yani "teamwork"e şiddetle ihtiyaç duyuyor.
Durum böyle olunca da ister istemez işyeri ilişkilerinde sorunlar başlıyor. Bu sorunlardan en önemlilerinden birisi de bazı çalışanların en yakın arkadaşlarını en ufak bir olayda dahi ispiyonlaması veya sırtından bıçaklamasıdır. Amerikalı yazar Liz Ryan bu tip insanlara "Frenemies" diyor. Yani ingilizce arkadaş anlamına gelen "friend" ile düşman anlamına gelen "enemy" kelimelerinin birleştirilmesiyle uydurulmuş yeni bir kelime. Frenemy yani sizin dostunuzmuş gibi görünen ama gerçekte düşmanlık yapan iş arkadaşlarınız.
"Muhasebeden bir kızla bir süredir bakışıyorduk ve dün akşam bir yerde buluştuk. Aramızda bir yakınlaşma başlamıştı ama çok güvendiğim bir arkadaşım bu durumu gidip herkese anlatmış. Patron bu tür durumlara karşı çok hassas ya ikimizi de işten çıkarırlarsa. En yakın dostum bunu bana nasıl yapar?"
"İşten çok samimi bir arkadaşıma aldığım ücretten memnun olmadığımı yeni bir iş aradığımı söylemiştim o da yememiş içmemiş gidip hemen patrona bildirmiş o da beni işten çıkardı. Çok zor durumda kaldım. Şimdi ben ne yapacağım?"
Bu tür serzenişler kulağınıza yabancı gelmiyor değil mi?

NEDEN BÖYLE?

Bazı çalışanlar işlerini kaybetmekten ölesiye korkarlar. Çünkü gidecekleri başka bir yer yoktur. Kendilerini iş yeri için gerekli ve iyi bir personel gösterebilmek için en yakın arkadaşlarını bile ispiyonlayabilirler. Mümkün mertebe bu tür insanlarla mesafeli bir ilişki kurmak gerekir.
Yine de sizin her hatanızı gözlüyor ve gıyabınızda yaptığınız işi küçültmeye çalışıyorsa artık yüzleşmenin zamanı gelmiş demektir. Ofis dışında bir yerde buluşun ve ona niye böyle yaptığını sorun. "Sen filanca zaman şu yerde benim için üst yönetime şunları söylemişsin. Bunu neden yaptın?"
Muhtemelen;
- Yok canım tam olarak öyle değildi,
- Çok alıngansın
- Ben sadece fikrimi söyledim
- Kötü bir niyetim yoktu..... şeklinde cevaplar alacaksınız ancak burada önemli olan yaptığı yanlış hareketi kolaylıkla fark ettiğinizi ve bundan memnun olmadığınızı ona kararlı bir şekilde iletmiş olanızdır. Böyle bir konuşma onun sonraki adımlarında daha dikkatli olmasını sağlayacaktır.
İş yaşamındaki insani ilişkiler özel yaşamdan farklıdır ve özel bir ihtimam ister. Günde ortalama on saat yan yana çalıştığınız insanlara karşı paranoyak bir tutum sergileyin demiyorum ama biraz ketum olmanızda fayda olabilir.
İyilikle kalın...
  
2377 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret229749