Leonardo da Vinci'yi işe alır mıydınız?
Milano'da, 1480'li yıllarda hükümdarın çocukluk döneminde naiblik yaparak devleti onun adına yönetmekte olan Ludovico Sforza'ya, bir gün tanımadığı bir kişiden bir mektup geldi. 
Dünyanın belki de en ilginç "iş başvurusu" denilebilecek bu mektubu gönderen kişi, neler yapabileceğini sıralıyor ve bunları kanıtlayabilmesi için kendisine olanak sağlanmasını istiyordu.
Sıradan bir devlet yöneticisinin "ciddiyetten uzak" diyerek belki de yırtıp atacağı bu mektubu Ludovico Sforza, sonuna değin sabırla ve hatta büyük bir dikkatle okudu.
Onun sabrının aynını lütfen şimdi siz de gösterin ve çok kişinin "ciddiye almayacağı" konular içeren bu ilginç "iş başvurusu mektubunu" siz de dikkatle okuyun:
"Saygıdeğer Lordum, yeni savaş araçları yaptıklarını ve bunları kullanmakta usta olduklarını ileri süren kişilerin, kanıt olarak ortaya koydukları bilgileri gördüm ve dikkatle inceledim. Şu sonuca vardım: Bu araçlar yeni buluşlar değildir ve kullanılışlarının da, zaten kullanılmakta olan araçlardan hiçbir farkı yoktur. Bu gerçeği gördükten sonra kendimde, siz Ekselanslarına başvurarak aşağıda özetle belirteceğim tüm konuların, etkin bir biçimde ve hiçbir önyargım olmaksızın, yüksek huzurlarınızda tanıtımını yapmak cesaretini buldum.

SİZİN İÇİN NELER YAPABİLİRİM?
Uygun göreceğiniz bir zamanda ve yerde bana bu olanağı tanıyacağınıza inanıyorum. Size tanıtımını yapmak istediğim çalışmalarım şunlardır: 
- Çok hafif ve güçlü ve kolayca taşınmaya uygun köprüler için planlarım var.
- Bir yer kuşatıldığında hendeklerdeki suyun nasıl kesileceğini ve sayısız basamaklarla uzayan merdivenlerin nasıl yapılacağını biliyorum. 
- Setlerin yüksekliği ve arazinin konumunun kuvvetli olması nedeniyle top atışlarıyla yıkmanın olanak dışı olduğu durumlarda bir kaleyi ya da sığınağı yıkabilmenin yöntemini biliyorum. 
- Dolu iriliğinde taşlar atabilen ve çok kolay taşınabilir özellikleri nedeniyle kullanımları da çok kolay olan toplar yapmak için çalışmalarım var. 
- Denizde yapılacak bir savaşta, saldırı ve savunma açısından çok uygun makineler yapmak ve en ağır topların ateşine, barut ve dumana dayanıklı gemiler yapmak için çalışmalarım var.
- Belli bir noktaya ulaşmak için, bir nehrin altından geçmek gerekse bile, hiç gürültü çıkarmadan, yer altında geçitler kazmak ve tüneller açmak için geliştirdiğim yöntemlerim var.
- Saldırılar karşısında güvenli ve dayanıklı, ayrıca düşman hatlarını top ateşi altında bile geçebilecek özellikleriyle savaşta asker kaybını önleyecek kapalı araçlar da yapabilirim. 
- Bu araçların arkasından piyadeler, zarar görmeksizin ve direnişle karşılaşmaksızın kolaylıkla ve güvenle ilerleyebilirler. Gereksinim durumunda, şimdi kullanılanlardan farklı olarak, biçimleri ve boyutları nedeniyle kolay kullanılabilir toplar, havanlar ve hafif cephane yapabilirim.
- Top kullanmanın olanak dışı olduğu yerlerde sapanlar, mancınıklar, tuzaklar ve üstün etkinlikte başka makineler üretebilirim. Özetle, değişik koşullara göre, değişik biçim ve kullanımda sayısız saldırı ve savunma makineleri yapabilirim.
Barış zamanında, resmi ve özel binaların yapımında ve suyun bir yerden başka bir yere taşınmasında size, mimarların verebilecekleri düzeyde hizmet verebileceğime inanıyorum.
Mermer, bronz ya da kilden heykeller ve kim olursa olsun, başkalarının yaptıklarıyla kıyaslandığında daha başarılı bulunacağını bildiğim resimler yapabilirim.
Tüm bunların dışında ayrıca, babanız prensin aziz hatırasını ve ünlü Sforza malikanesinin şan ve şerefini ebediyen yaşatacak bronz at heykeller yapımını başarabilirim. 
Ve, yukarıda belirttiğim konulardan herhangi birini gerçekleştirebileceğimi kuşkuyla karşılamanız durumunda bunları, malikanenizin bahçesinde ya da Ekselanslarını memnun edebileceğim başka bir yerde denememe izin vermeniz için kendimi, tüm varlığım ve bilgimle hizmetinize sunuyorum." 
Ludovico Sforza, bu ilginç iş başvurusu mektubunu okuduktan sonra saray görevlilerine, mektubun sahibi kişiyi bulup getirmelerini emretti. 
Leonardo Da Vinci, saraya getirildikten hemen sonra işe alındı.
  
1800 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret229749